DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya 36°C
Sıcak

Farklılıkları kabullenebilmek

31.10.2018
153
A+
A-

Zordur kabullenmek kendinden farklı olanı. Aslında yalnızca insanoğlu için değil, dünyada var olan tüm canlı unsurlar için durum böyledir.

Zordur kabullenmek kendinden farklı olanı. Aslında yalnızca insanoğlu için değil, dünyada var olan tüm canlı unsurlar için durum böyledir. Mesela bir çiçeğin yerini değiştirirsiniz, çiçek yavaş yavaş solar ve sonra ölür. Nedenine bakılınca, yerini sevmemiştir, ışığın açısını beğenmemiştir ya da ortamın sıcaklığı çiçeğin kimyasını bozmuştur gibi sebeplere bağlarsınız durumu. Benzer durumlar hayvanlar için de geçerlidir, örneğin evinizde beslediğiniz balıkların suyunu değiştirirken, uygun sıcaklığı doğru ayarlamazsanız, balıklarınızı kaybetme sonucuyla karşılaşabilirsiniz, vesaire…

Buraya kadar verdiğimiz örnekler; insanların dışında gelişen durumlardan bahseden örnekler. Bir de insanlar için farklılıklardan bahsedecek olursak, ortaya şöyle bir manzara çıkmaz mı? Örneğin bir ortamda iki, üç kişilik bir arkadaş grubusunuz ve çok güzel bir ortamınız var. Öyle ki; kimse kimsenin fikirlerine muhalefet etmiyor, alınan kararlar tam bir uzlaşı içerisinde alınıyor. Sonuçtan da ortamdaki herkes mutlu oluyor. Ya da en azından ortama uyum sağlayarak, diğer arkadaşlarıyla uyumsuzluk problemi yaşanmasına izin vermiyor. Bu gibi ortamlar; genelde az sayıdaki ve birbirine benzer insanların olduğu ortamlardır. Çatlak sesler pek bulunmaz, ya da farklı tip ve özellikte çeşitli insanlar bulunmaz buralarda.

Bir de burada bahsettiklerimizin tam tersinden ele alalım durumu, ne dersiniz? Ekibin son derece uyumlu olduğu ve birbiriyle kaynaşmış bir vaziyette yaşadığı ortamlara, dışarıdan farklı nitelikteki ve kişilikteki insanların dâhil olduğunu bir düşünelim. Ne mi olur; sizin de düşündüğünüz gibi ekip üyelerinin rahatsızlıkları, homurdanmaları hatta itirazları gibi durumlar meydana gelebilir, ekip içerisinde bazı uyumsuzluklar ve anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir. İnsanların birbiriyle olan ilişkilerinde bozulmalar ve hatta eskiden yaşanan sorunsuz iletişimde ciddi problemler baş gösterebilir. İşte bu durumun nedeni; insanların farklılıklara ve değişimlere vermiş olduğu anlık tepkilerdir. Öyle ki; insanlar yaşadıkları rahat hayatın ve konforun bozulmasından korkarlar ve geleceklerinden endişe duymaya başlarlar, böylesi değişimler yaşadıklarında. Bu da, yaşanan değişime ilk etapta olumsuz tepkiler vermelerine neden olabilir. Ekibinden olmayan unsuların, ortamın kalitesini bozacağından korkar. Eskisi gibi sorunsuz iletişim yaşayamamaktan ve ilişkilerinde bozulmalar yaşayacağından endişelenir. Yani aslında farklılıkları hazmedememenin en temel nedenleri arasında bu ve buna benzer nedenler yatmaktadır. İnsanlar, bulundukları ortamın kalitesinin bozulmamasını ve rahatlarının sürmesini isterler ve bu nedenle yaşanacak olan değişimlerden ve farklılaşmalardan korkarlar, endişe ederler.

Aslında korkunun ecele faydası yoktur diye bir söz var ya; işte durum tam olarak bu. Yani siz ne kadar endişelenseniz de, değişimden yana olmasanız da; yeniliğin kabullenilmesi ve ona uyum sağlanması en doğru ve mantıklı yöntemdir.

Bugün insanların, kendinden olmayanı, kendisi gibi düşünmeyeni ve kendisine benzemeyeni kabullenmekte zorluklar yaşamasının nedenleri, yukarıda kısaca ele aldığımız unsurlardır. Böylesine dışlamak, kabullenmemek gibi davranışların yerine benimseyici ve uzlaştırıcı yaklaşımlar her zaman kişiler arası iletişimde kaliteyi artıran unsurların başında gelmektedir. İnsanların birbirleriyle iyi ilişkiler kurabilmesi ve iletişim bozuklukları yaşamamasının temelinde farklı olanı kabullenmek ve düşüncelere ve inanışlara saygı duymak yatar.

Bugün toplum olarak başaramadığımız şeylerin başında belki de, kendimizden farklı olanı kabullenememek geliyor. Ancak her şeye rağmen; birbirimizi ve birbirimizin görüşlerini kabullenmesek bile saygı duymak ve değer vermek zorundayız. Toplumsal kenetlenme ve huzur içinde yaşamanın temelinde de bu yatar. Sizleri en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyor, güzel günler diliyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.