DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya 11°C
Az Bulutlu

İletişim meselesi ve toplumun kadına bakış açısı

06.11.2018
128
A+
A-

Dünyada var olma gayelerinden biri de; “çevresindeki insanlarla doğru ve düzgün iletişim kurmak” olan insanoğlu…

            Dünyada var olma gayelerinden biri de; “çevresindeki insanlarla doğru ve düzgün iletişim kurmak” olan insanoğlu; artık medeniyetin en zirvede olduğunun düşünüldüğü günümüzde bile, iletişimin etkili ve kaliteli olması hususunda henüz bir başarıya ulaşmış gibi görünmüyor ne yazık ki.

Şunu söylemek istiyorum. Biz insanlar; ne için yaşarız? Elbette güzel ve kaliteli bir hayat sürmek, mutlu yaşamak ve sıkıntılardan, dertlerden uzak bir yaşantının içerisinde olmak isteriz. Bunun için eğitim alır, bunun için meslek sahibi oluruz. En azından, asgari ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek ve ele güne muhtaç olmamak da temel amaçlarımızdan biridir ayrıca.

Fakat günümüzde, insanların birbirleriyle olan iletişim biçimlerine ve yaşam stillerine baktığımızda; özellikle ülkemiz özelinde incelendiğinde sonucun çok da iç açıcı olduğunu göremiyoruz maalesef. Mesela kadına, çocuğa, güçsüz ve düşkün yaşlılara, hatta hayvanlara varana kadar her gün bir şiddet haberiyle açmıyor muyuz gözlerimizi yeni güne başlarken?

MEDENİYETİN TEMEL ŞARTLARINDAN BİRİ “İNSANA SAYGIDIR”

Bizim dinimiz emrediyor en başta insana saygılı olmayı. İnsan ki; yaratılanların en şereflisi yani eşref-i mahlûkat olan varlık değil mi? Ancak bugün insanoğlu bunun bile farkında olmadan yaşıyor. Ve en önemlisi kendisine saygı duymuyor, varlığına değer vermiyor.

Bugün yaşam kalitesi ve ekonomik gücü yüksek ülkelerin en önemli özellikleri arasında insana ve doğaya saygı göze çarpıyor.

Biz iletişimden, sevgi ve saygının gücünden bahsederken; elbette başımızın tacı, gönlümüzün çiçeği kadınlarımızı da görmezden gelemeyiz. Kadınlarımız ki; bizlere ana olan, bacı olan, yar olan, evlat olan en değerli varlıklarımız. Onlar olmadan bir dünya hayal edilebilir mi hiç? Fakat erkek egemen bir toplumun uzantıları olan hal ve hareketleri gördükçe, aslında onlara ne kadar da haksızlık ettiğimizi görüyoruz.

Kadınlar olmadan ne mutluluk olur, ne refah olur, ne kalkınma, ne adalet, ne sevgi, ne saygı, ne insani ilişkilerde seviye ve muhabbet, ne de tutkulu sevgiler, bağlılıklar olur. Bu öyle bir şey ki; yaradılışları gereği kadınlarımız, biz erkeklerin de duygularını yumuşatan, kötü hislerimizi törpüleyen, yeri geldiğinde arkamızda desteğini hissettiren, yerine göre de sevgi ve aidiyet ihtiyacımızı sonuna kadar gideren varlıklarımız kadınlarımız.

Ne yazık ki günümüzde hak ettikleri değeri, hak ettikleri sevgiyi, hak ettikleri saygıyı ve en çok da hak ettikleri mutluluğu onlara veremeyen de bizleriz. Kadınlarımız şiddet, acı, ölüm, baskı, taciz ve diğer kötü sözcüklerle daha çok anılır oldu. Kadına bakış açısı ne yazık ki, bu çağda bile kölelikten, cinsel meta olmaktan bir adım öte gidemedi.

Üstüne basarak söylüyorum; “KADINA DEĞER VERMEYEN TOPLUMLARDA, İNSANA DEĞER YOKTUR.” Kadın; toplumun ta kendisidir. Toplumun temel taşı, insanlık onurunun var oluş sebebidir.

Ne diyor bir hadisinde Peygamber efendimiz; “Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allah’tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allah’ın bir emâneti olarak aldınız.” İşte buna dayanarak diyorum ki; kadınlar bize Allah’ın en büyük emanetidir. Kadın; insandır, insanlığın temelidir. Kadın toplumdur, toplumun kendisidir. Kadın bir erkeğin vicdansızlığına terk edilemeyecek kadar değerli bir varlıktır.

Bir erkeği eğitirseniz bir insanı değiştirirsiniz; bir kadını eğitirseniz insanlığı değiştirirsiniz sözünden hareketle; kızlarımızı çocukluk çağlarından itibaren kendi hayatlarını çizmek hususunda eğitmeli ve onlara hak ettikleri değeri vermeliyiz. Erkeklerimizi de, kadınların da bu hayatta var oluşlarına saygı duyacak ve onları incitmeden yaşayacak ve yaşatacak şekilde eğitmeli ve toplumsal şiddetin temelinde kadını başrol oyuncusu olmaktan çıkarmalıyız. Toplumlar ancak bu yolla huzur ve refaha ulaşır. Sevgi ve muhabbetle kalınız efendim.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.