DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya 27°C
Parçalı Bulutlu

“İmam Hatip okulları milletin ihtiyacından doğdu”

İkindi  Sohbetlerinde “Kuruluşunun 67. Yılında Konya İmam Hatip Okulları” konuşuldu.

“İmam Hatip okulları milletin ihtiyacından doğdu”
28.10.2018
135
A+
A-

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya Fikir, Sanat KültürAdamları Derneği ve Selçuk Üniversitesi  Selçuklu Araştırmaları Merkezinin ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Mehmet Ali Uz’un başkanlığında Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu ve Bayram Dikmen’in katılımıyla düzenlenen panelde “Kuruluşunun 67. Yılında Konya İmam Hatip Okulları” ele alındı.

MİLLETİN İHTİYACINDAN DOĞAN OKULLAR

Oturum Başkanı Mehmet Ali Uz  Konyaİmam Hatip Okullarının kurulmasında büyük emeği geçen Hacıveyiszade Mustafa Kurucu’yu rahmetle anarak konuşmasına başladı: “1924’te 20 yerde İmam Hatip Okulları kurulmuş, iki yıl sonra Konya’daki okul kapatılmıştır. 25 yıl dinî eğitim yapılamamıştır. Milletin ihtiyacından bu okullar açılmıştır. 1951 yılında Celalettin Ökten, İmam Hatip Okullarının açılmasında büyük gayret göstermiştir. Tevfik İleri’nin Millî Eğitim Bakanlığı görevinde bulunduğu sırada Talim Terbiye Kurulu İmam Hatip Okullarının açılmasına karşı çıkmıştır. 20 gün Ankara’da kalan Ökten, Adnan Menderes’in devreye girmesiyle okulların açılma süreci hızlanmıştır.

DP İKTİDAR OLDU AMA MUKTEDİR OLAMADI

Talim Terbiye Kurulu Menderes’in yazılı emriyle İmam Hatip Okulları açılabildi. Konya, Ankara, İstanbul, Isparta, Yozgat, Adana ve Kahramanmaraş illerinde İmam Hatip Okulları açıldı. Konya Çiftemerdiven Mahallesi’nde eski polis okulunun tamir edilmesiyle İmam Hatip Okulu açıldı. Okulun resmi açılışı 5 Kasım 1951 tarihinde yapıldı. Okulda görev yapacak meslek dersleri öğretmenleri bulunamadığından okulun açılışı 13 Aralık’a kadar ertelendi. Diğer vilayetlerde de benzer sıkıntılar yaşanmıştır.” dedi.

İMAM HATİP OKULLARINI GERİCİ OLARAK NİTELEYEN BAKAN

Öğrenciliği sırasında yaşadığı bir olayı anlatan Uz; “Meram Anadolu Kolejinin açılışı için Konya’ya gelen MEB Celal Yardımcı bizim de olduğumuz toplantıda İmam Hatip Okullarını ‘gerici’ olarak nitelendirirken koleji de ‘ ilerici’ ilan etti. Fark dersleri vererek lise diploması alabildik.”dedi ve  İmam Hatip Okullarının açılışında emeği geçen Tevfik İleri’yi anarak  konuşmasını tamamladı.

HALKIN İSTEĞİYLE AÇILAN OKULLAR

İkinci konuşmacı Prof. Dr. Ali Osman KoçkuzuTuzculariçi’nde Kuran Kursunda okurken İmam Hatip Okullarının açıldığını, hafızlık eğitiminden sonra İmam Hatip Okullarına kaydolduğunu söyledi: “360 kişi Türkçe ve Matematik derslerinden imtihana girerek 286 numaralı öğrenci olarak okula kaydoldum. İkinci yıl 30 öğrenci kaydını aldırdı. Köyden gelen öğrencilerin maddi durumu iyi olmadığı için Hocaefendi’nin yardımıyla ihtiyaçlarını karşılıyorlardı.

Ahmet Tahir ve Fatih Göktay İstanbul İlahiyat’ı bitirip okulumuzun meslek dersleri öğretmeni olmuştu. Sınıfımızda 12 hafız öğrenci bulunuyordu, hocalar derse girmediğinde hafız öğrenciler diğer öğrencilere Kur’an-ı Kerim öğretiyorlardı. Hafta sonları öğrenciler camilere götürülerek mukabele okutuluyordu. Camide kasketle oturuyorduk, takke giyme isteğimiz kabul görmedi. Bu milletin dini ilimlerin İmam Hatip Okullarında okutulması isteği vardı.Alaaddin’denbakınca Türbe’yi görmek gerekir, deyip yol üstünde bulunan medreseler yıktırıldı. İmam Hatip Okullarının açılmasında emeği geçenlere Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

ÇOĞU GİTTİ AZI KALDI

İmam Hatip Okullarının geldiği noktayı  Karatay Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Bayram Dikmen Necip Fazıl’ın “Vur kazmayı dağa Ferhat /Çoğu gitti, azı kaldı./Kişne kır at, kişne kır at /Çoğu gitti, azı kaldı.” şiirini okuyarak konuşmasına başladı : “ İlk açılan iki okul Ankara’daki Tevfik İleri ve Konya’daki  Karatay Konya Anadolu İmam Hatip Lisesinde görev yaptım. İlk müdür olarak Ali Rıza Uğurlu atandı. Konya İdman Yurdu’nun sahası 104 bin lira bedelle satın alınarak okul inşaatına başlanıldı. Okulda önemli din alimleri derslere girmişti. Kültür derslerine de diğer okullardaki öğretmenler giriyordu. Beyaz şeritli lacivert şapka ile camilerde Kur’an-ı Kerim okuyorlardı. Şu anda okulumuzda eğitim gören öğrencilerin % 75’i kız,  %25’ini  erkek öğrenciler oluşturuyor. Mezunlarımız; Diyanet İşleri Başkanlığında ve akademik personel olarak üniversitelerde görev almışlardır.

BİRİLERİNİN MUHTAR OLAMAZSIN DEDİKLERİ DEVLETİ YÖNETİYOR

Yüksek İslam Enstitüsü binası daha sonra İmam Hatip Okuluna tahsis edildi. Yapılan C bloğa kız öğrenciler alındı. 17.700 m2’lik alanda dört yerleşik binadan oluşuyor. A,B,C blokları Türk Anadolu Vakfına aittir. Okula yoğun talep dolayısıyla HacıveyiszadeYurdu 13 derslik olarak okula tahsis edildi. İşgalaman, Mengene ve Hocacihan’da okula bağlı şubeler açıldı. 28 Şubat süreciyle kota uygulamasıyla  öğrencilerin önüne engel konuldu. Okulumuza sınavla öğrenci alınıyor. 628’i kız, 180’i erkek öğrenci  bulunuyor. AÖL’de hafta sonları ders görülmektedir. Öğrencilerimizin %58’i üniversiteyi kazanıyor.

Dikmen konuşmasını Necip Fazıl’ın “O erler ki, gönül fezasındalar,/Toprakta sürünme ezasındalar. / Yıldızları tesbih tesbih çeker de,/Namazda arka saf hizasındalar./Günü her dem dolup her dem başlayan,/Ezel senedinin imzasındalar./Ne cennet tasası ve ne cehennem;/Sadece Allah’ın rızasındalar.” mısralarıyla  tamamladı.

Program sonunda Dr. Hasan Özönder tarafından Mehmet Ali Uz’a, Yaşar Çalışkan tarafından Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu’ya, Hasan Yaşar tarafından da Bayram Dikmen’e hediyeleri  takdim edildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.