DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya 29°C
Az Bulutlu

Konya’yı Selçuklu üzerinden yaşamak

23.10.2018
300
A+
A-

Konya, insanı ya bir sıtma gibi yakalar, kendi âlemine taşır yahut ona sonuna kadar yabancı kalırsınız der Ahmet Hamdi Tanpınar ‘’Beş Şehir’’  isimli eserinde.

Konya, insanı ya bir sıtma gibi yakalar, kendi âlemine taşır yahut ona sonuna kadar yabancı kalırsınız der Ahmet Hamdi Tanpınar ‘’Beş Şehir’’  isimli eserinde. Ben kendimi ilk kategoriye dahil ediyorum. Konya’da yaklaşık 2.5 yıl gibi kısa sayılabilecek bir süredir yaşamama rağmen kendimi bu şehirde doğmuş ve şehrin sokaklarında büyümüş gibi hissediyorum.

Konya’da yaşadığım zaman içerisinde bütün ilçelerini ve mahallelerini gezme ve tanıma imkanım oldu. Sizlere bu ilk yazımda Konya’nın doğal güzelliklerinden, şehirleşmesinden, gelişmiş sanayisinden, yerel yönetimlerinden vb. bahsetmek istemiyorum. Selçuklu dönemi Konya’sından ve bende bıraktığı etkiden bahsetmek istiyorum.

Şehre yerleşmemin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hiçbir tarihi mekanı, müzeyi ziyaret edemedim içimden bir ses önce öğren sonra gez diyordu. Zaman geçtikçe bendeki bu durum baskı oluşturmaya başladı, bir arkadaşım vasıtasıyla Prof.Dr.Mikail Bayram hocanın kitaplarını aldım ve okumaya başladım, bir taraftan da Rampalı çarşısında Konya’da bulunan eserlerin tanıtımını yapan sanat tarihi kitapları araştırıyor ve istediğim türden kitap bir türlü bulamıyordum. Sonunda Türk Tarih Kurumunda basılan Türk Kültür Varlıkları Envanteri Konya ve İbrahim Hakkı Konyalı’nın Konya Tarihi kitaplarını bulmuştum. Sosyal Medya da ise  Konya Tarihi profili en çok takip ettiğim hesaptı.

Bu şartlar altında bir taraftan şehre alışmaya, diğer taraftan ise yeni işime adapte olmaya çalışıyordum, iş haricindeki vaktimi çoğunlukla  Selçuklu Tarihi özelde Türkiye Selçukluları, Mevlana’nın hayatını ve Konya’da bulunan Selçuklu eserlerini okuyup öğrenmekle geçiriyordum.

Okudukça yavaş yavaş Konya turlarına başladım ve okuduklarımı öğrendiklerimi sokaklarda yaşıyordum. Konya’nın özellikle dış surları içinde bulunan mahalleleri acıklı hikayeleri, isyanları, savaşları, Haçlı Seferini, düğünleri, davetleri, cenazeleri ile ne isterseniz hayata dair sizi alıp götürüyor bu zamandan. 11,13 ncü YY Selçuklu Darül Mülküne zaman makinesine ihtiyaç duymaksınız yolculuk yapıyorsunuz. Gözlerinizi kapayıp hissetmeniz, havayı teneffüs etmeniz yeterli. Musalla Mezarlığındaki namazgahtan orduları sefer çıkartıyor, Mevlana’nın babası Sultanul Ulemanın aynı namazgahta verdiği vaazı dinliyor, Alaaddin tepesindeki sarayda Selçuklu Sultanlarının verdiği davetleri, komşu devletlerden gelen elçilerin kabulünü ve sarayda yaşanan diğer olayları yaşıyordum, Kılıçarslan Köşkünden zamanın Konyasını izlerken Selahaddin Zerkubi’nin  altın imalathanesindeki örs ve çekiç sesleri kulağıma kadar geliyordu.

Özellikle Mikail Bayram hocanın kitaplarını okurken Sadreddin Konevi’yi, Ahi Evren’i, Mevlana’yı ve zamanın tasavvufi hareketlerini araştırmak öğrenmek istiyordum. Öncelikle Mevlana’yı hayatını, eserlerini ve onu anlatan kaynakları okuyarak o büyük insanı tanıma ve öğrenme şansına ulaştım. Konevi’nin yanından her geçişimde durup selam vermeden dua etmeden geçmez oldum artık. İlerleyen zamanda bütün devlet adamlarını sultanları ve din alimleri anlatmaya, bana hissettirdikleri duyguları paylaşmaya çalışacağım.

Benim değinmek istediğim ana konu Toplumda tarih bilinci oluşturmalıyız özellikle Konya’da yaşayan insanların ne kadar şanslı olduklarının bilincine varmasını sağlamalıyız. Bu nedenle kendi çapımda, karınca kararınca sosyal medya hesabımdan Konya ve özelinde Selçuklu tarihi üzerine öğrendiklerimi paylaşıyor ve birçok kişiye ulaşmasını sağlamaya çalışıyorum, çevremdekilere ise bu bilinci sözlü olarak aktarmaktan geri durmuyorum.

Kendimi neden bu duygular içerisindesin? diye. Sorgularken yaşadığım bir anım gözümde canlanıyordu. Bir gün Sahip Ata Camii ve müzesini gezmek istedim ve Dursun Fakıh Camii yanında lise öğrencilerine Sahip Ata’nın yerini sordum. Yerini bilmediklerini ve ilk defa duyduklarını söylediklerinde çok üzüldüm. Çünkü okullarına birkaç yüz metre uzaklıkta olan ve Anadolu’da hayırların sahibi olarak ün yapmış, Türkiye Selçuklu devletine vezirlik dâhil 40 yıl hizmet etmiş büyük devlet adamını gençlerimiz bilmiyordu.  Aynı mahallede doğup büyüyen kuzenimin dahi sadece cami olarak bilmesi, hangahından ve türbesinden habersiz olması tarih bilincimiz açısından içler acısı bir durumda olduğumuzun göstergesiydi. Bu nedenle kendime bu değerlerimizi anlatmayı ve öğrendiklerimi paylaşmayı görev bildim.

Şu anki Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Uğur İbrahim Altay Selçuklu Belediye Başkanlığı döneminde ilçede bulunan lise öğrencilerini ‘’Selçuklu Torunları Ecdatla Buluşuyor’’ projesi kapsamında Çanakkale Şehitliğine götürerek çocuklarımız için çok güzel hizmette bulunmuştu. Aynı duyarlılığı Konya ve Selçuklu özelinde öğrencilerimize Konya’da bulunan kişileri, eserleri ve müzeleri bilgili ve tecrübeli rehberler eşliğinde gezdirerek öğretmenin ve tarih bilinci aşılamanın bir kuşak sonra şehrimizde ve ülkemizde iyiye dönük büyük değişimler yaşatacağı, tarihine ve ecdadına sahip çıkan bilinçli toplum oluşacağı düşüncesindeyim.

Bundan sonra Labirent’teki köşemde sizlerle bir araya gelip Selçuklu ve Konya tarihi üzerine söyleşecek olmanın heyecanı ve mutluluğu içerisinde olduğumu bilmenizi isterim.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR
  1. Mustafa dedi ki:

    Başka bir deyişle “bir başkent daima başkenttir. ”
    Elinize yureginize sağlık güzel yazınız için…

  2. Selçuk dedi ki:

    Başarılarınızın devamını dilerim.