DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya 24°C
Mevzi Sağanak

Önemli iddia : Bazı Selçuklu eserlerinin yerine tuvalet mi yapıldı?

Konya’da Selçuklu eserlerinin zamanla yıkıldığını ifade eden Tarihçi Yazar Prof. Dr. Mikail Bayram, yıkılan bazı Selçuklu eserinin de yerine tuvalet yapıldığını iddia etti.

Önemli iddia : Bazı Selçuklu eserlerinin yerine tuvalet mi yapıldı?
05.11.2018
132
A+
A-

Tarihçi Yazar Prof. Dr. Mikail Bayram, Konya’nın fethi, Konya’daki Selçuklu eserleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.  Konya’nın fethinin 1102 yılında olduğunu ifade eden Bayram,  “Selçuklulardan önce Konya bir Rum diyarıydı. Adı da İkonya idi. Bizanslı ve Romalılar zamanında sevimli ve kutsal ögeler bulunan bir şehir konumundadır. 1.Kılıçaslan’ın Konya’ya ikinci gelişi olan 1102 tarihi Konya’nın fetih tarihidir” diye konuştu.

“İLK SURLARI 1. KILIÇASLAN YAPTI”

Selçuklu zamanında inşa denildiği zaman Konya’nın üç bölümü olduğunu belirten Bayram,  “Birisi Konya’nın iç kalesi Alâeddin tepesini çevreleyen yüksek surlardı. Bu surların bulunduğu bölgede de şehrin en önemli yapıları vardı. Hükümetin merkezi de buradaydı. İlk surların yapımını 1. Kılıçaslan yaptı. Alâeddin Tepesi o dönemde Konya’nın merkezidir. İmar ederek burayı kendisine başkent yapıyor. Konya’ya o dönemde surların bir bölümünün yanı sıra eserlerde bırakıldı. Daha sonraki dönemlerde daha fazla imar faaliyetleri gördü. 1.Mesut zamanında surların büyük bir kısmı ve Alâeddin Camii de o dönemde inşa edildi.  Selçuklular eski tarihi malzemeleri zayi etmezler, yeniden kullanırlar. Birçok yapıda bunu görebiliyoruz. Cami ekler yapılarak genişletilmiş. Selçuklu Sultanları kendileri içinde oraya bir türbe de inşa etmişler. Avlunun içindeki sarnıç hep Selçuklu yapılarıdır.  İç surların bazı yerleri kazılarda ortaya çıkıyor. Birde şehri kucaklayan uzunluğu 6,5 kilometre olan dış surlar vardı. Bu surlardan şehrin dışına açılan kapılar vardı. Şehrin üçüncü bölümü de içi suyla kaplı derin bir çukur var. Kandek denilen çukurlar şehri çevreliyor ve içi su dolu. Meram ve Sille çaylarının suları oraya gelirdi. Kandeklerden dışarıya bağlanmak için de köprüler vardı” şeklinde konuştu.

KONYA’NIN EN PARLAK DÖNEMİ

Konya’nın o dönemin en parlak şehirlerinden biri olduğunun altını çizen Bayram, “Selçuklular Konya’yı çok güzel imar ettiler. O zamanlar Ünsi diye bir şair vardı. Ünsi bir şehnamesinde Konya’yı anlatır. Ünsi diyor ki Konya’da 300 tane mescit ve cami, 350 tane de okul vardı. Bu mescitlerin dışında 7 büyük camide Cuma namazı kılınıyordu. Alâeddin Camii, Sahip Ata Camii, Kapu camii, Şerafettin Camii gibi camilerde kılınıyordu” diye konuştu.

“BUNLARIN UNUTULMAMASI GEREKİYOR”

Bu yapıtların bazı yöneticiler tarafından ortadan kaldırıldığını öne süren  Bayram, “Örneğin Seyyid Şerefettin Herevi’nin mezarı da türbesi de Şerefettin Camii’nin tam kıblegahındaydı. Onu yıkmışlar, yıkmakla da kalmayıp malzemelerini şehrin dışına atmışlardır. Bunların unutulmaması gerekiyor.  Ayrıca medresesi de yıkılmış medresenin yerine de tuvalet yapmışlardır. Bugün de hala duruyor.  Ulvi Sultan Camii türbesi ve medresesi vardı onu da yıkıp malzemelerini şehrin dışına atmışlar. Oraları yıkan o zamanki valiye de tebrikler yağdırmışlar.  Selçukluların Moğollarla mücadele etmiş ünlü veziri Kadı İzzettin’in Camiinin orda Selçuklu tarzı çinili bir türbesi vardı. Onu da medresesini de yıkıp yerine tuvalet yapmışlar. Yine Sadreddin Konevi’nin bitişiğinde hanegah vardı imarethane vardı. Onun yeri yine tuvalettir” iddiasında bulundu.

“ESERLER ASLINA UYGUN OLMALI”

Bazı yöneticilerin eliyle tarihi yapıların tahrip edildiğini ifade eden Bayram, “Tarihimize yanlış gözlüklerle bakmamamız gerekiyor. Tarihi eserleri aslına uygun şekilde yapılması gerekiyor. Kılıçaslan’ın Köşkü’nde çocuk avutur gibi yenileme yapılıyor” dedi.  İsmail POÇAN- Labirenttv

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.